Creditwest Bank Ltd.
Şirket Hakkında
  • Adres: Şehit Mustafa A.Ruso Cad. No:159 Lefkoşa / KKTC
  • Merkez Şehri: Lefkoşa
  • Telefon Numarası: +90 392 444 9378
  • Web Sitesi: https://www.creditwestbank.com/
  • Kuruluş Yılı: 1993
  • Çalışan Sayısı: 100+ personel
  • Çalışma Saatleri: Hafta içi

Tarihçemiz

Bugün finans sektörüne getirdiği yeniliklerle öncü bir güç olma yolunda ilerleyen Creditwest Bank, 1993 yılında Altınbaş Bank adıyla Kıbrıs’ta kuruldu. İlk şubesini 1994 yılında Kıbrıs Sarayönü’nde açan Banka;2000 yılında Lefkoşa, Mağusa, Girne ve Güzelyurt’ta açtığı şubelerle toplam şube sayısını 8’ çıkardı ve tüm ada genelinde hizmet vermeye başladı.

Mükemmel hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti yaratan Banka,hem müşteri tabanını genişletti hem de ürün çeşitliliğini artırmaya devam etti. Hedefleri doğrultusunda birbirinden önemli başarılara atan Altınbaş Bank, 2005 yılında Kuzey Kıbrıs’taki yerel 5 farklı banka ile işbirliğine giderek şu anda en çok ATM,POS ve kredi kartı ağına sahip Starcard LTD’yi kurdu.

Altınbaş Grubu’nun uluslararası bir finansal network oluşturma vizyonuyla hareket etmesi ile 2006 yılında tüm finansal kuruluşların “Creditwest” markası altında birleştirilmesine karar verildi. Bu çerçevede grubun en eski finansal kuruluşu olan Altınbaş Bank, 2006 yılında Creditwest Bank Kıbrıs ismini aldı ve altyapı yatırımlarına hız verdi.

Banka yönetiminin profesyonelleşmesi ve sağlanan kurumsallaşma ile birlikte bireysel ve ticari müşteri portföyünü hızla arttırdı.Bu süreçte kendi personelini de yetiştiren Banka,2010’da müşteri temsilciliği sistemine geçti.Başarılı bir çalışma dönemi sonucunda bankanın yeniden yapılanmaya başladığı 2006 yılında %1 seviyesinde olan banka piyasa payı günümüzde %11’a ulaştı.

Müşterilerine sunduğu finansal çözümler ile başarısını her geçen gün artıran Creditwest ,toplam aktiflerinde son 7 yılda ortalama yıllık %30 oranında bir büyüme grafiği gösterdi ve Kıbrıs bankacılık sektöründen ortalama 3 kat daha fazla büyüdü. 2017 yıl sonu itibariyle Creditwest Bank Kıbrıs 12 şubesi ile aktif toplamını 2,371 milyon TL’ye ve öz kaynakları toplamını 188 milyon TL’nin üzerine çıkararak Kuzey Kıbrıs’taki özel sermayeli bankalar arasında birinci sıraya yükseldi.

Uluslararası muhasebe standartlarına uygun hareket etmeye ve şeffaflığa büyük önem veren Banka’nın rating notu;JCR (Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu) tarafından 2017 yılında ‘yüksek seviyede yatırım yapılabilir’ seviyesini gösteren ‘AA+ olarak tespit edildi.

Creditwest Bank Kıbrıs, bugün finans alanındaki başarılı projelerine artan bir büyüme potansiyeli ile devam ediyor. 2014 yılında Özel Bankacılık hizmetini başlatan Creditwest Bank, 2015 yılında hizmetlerini Mobil Bankacılıkla yaygınlaştırdı. 2016 yılında tüm teknolojik hizmetlerini Creditwest Digital markası altına toplayan Creditwest Bank, 2018 yılında Konsept şube sayısını 7’e çıkarttı.

Creditwest Bank, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük özel sermayeli bankası olmasının getirdiği sorumluluk ile 20 yılında doğaya kazandırdığı 20.000 Fidan projesi, Cyprus Economic Summit, Kendimi Denemek İstiyorum Staj Programı, Altınada Film Festivali projeleri ile topluma ve Kıbrıs’a yatırım yapmaya devam ediyor.

Açık Münhaller