Seveceğiniz İşi Bulmak İçin 15 İpucu

- 15 August 2019


Yaptığınız işi sevmek her şeyden önemli. Öyle ki gününüzün çoğunu işinizde geçirdiğiniz varsayıldığında… Seveceğiniz bir iş bulmak için, önce neyi sevdiğinizi bulmanız gerek. İşte bu konuda ufkunuzu açmanız için 15 ipucu:

1) Odanıza kapanıp düşünmeyin. Ne yapmak istediğinizi ararken, bulunduğunuz yeri değiştirin. Hareket duyguyu değiştirir ve yeni bir yer, farklı bir bakış açısından olaylara yaklaşmanızı sağlayabilir.

2) Sorununuza başka birinin bakış açısından bakmayı deneyin. Gıpta ettiğiniz birinin size bu konuda tavsiyelerde bulunduğunu hayal edin. Bunu yapmak zaman alır, ama işinize yarayacak cevaplarla karşılaşabilirsiniz.

3) Ne istediğinizin resmini çizin. Kulağa nasıl geldiğini, nasıl hissettirdiğini, nasıl koktuğunu ve nasıl bir tadı olduğunu hayal edin. Beş duyumuz aracılığıyla dünyayı anlamlandırıyoruz ne de olsa.

4) Sizin yapmak istediğiniz işi yapan bir kişi bulun ve ondan bu işle ilgili fikirler alın. Buna modelleme deniyor. Onun işine yaramışsa, neden size de faydalı olmasın?

5) Sizin için başarının ne anlama geldiğini ifade edin. Burada dış etkilere mümkün olduğunca kapanarak kendi cevabınızı oluşturmanız önem taşıyor.

6) Sevdiğiniz işi nasıl yapabileceğinizi düzenli olarak düşünün. Bunu yaparken olumsuz düşünce eğilimlerini geride bırakmak amacınız olmalı.

7) Gülün, eğlenin! Mizah, geçiş aşamasında kendinizi bulabileceğiniz olumsuz düşünce bulutlarını dağıtmanıza yardımcı olur.

8) Bu durumu sekiz yaşında bir çocuğun nasıl halledeceğini düşünün. Bazen çocuklar inanılmaz çözümlerle gelebiliyor.

9) Sorununuzu bir kağıda yazın ve duvara yapıştırın. Sürekli bu sorunla karşılaşan beyniniz, ona net bir cevap vermek konusunda daha istekli olacaktır.

10) Sevdiğiniz işi yapmayarak neler kaybettiğinizi düşünün. Bulduklarınız sizi harekete geçmek konusunda yüreklendirecektir.

11) Sözlüğü açın ve ilk gördüğünüz kelimeyi ve onun anlamını okuyun. Ve kendinize şu soruyu sorun: Bu kelime benim sevdiğim işi yapmam konusunda bana nasıl yardımcı olabilir?

12) Günde 10 dakika sessiz bir şekilde oturup düşünmeye zaman ayırın. Derin nefes alın ve düşüncelerinizin farkına varın. Bu sizin gününüzün en büyülü kısmı haline gelecek.

13) Aşama kaydettiğinizde kendinizi ödüllendirin. Bu ödüller büyük olmak zorunda değil. Dondurma yemek ve öğlen şekerleme yapıp dinlenmek de kendimize verdiğimiz ödüllerdir.

14) 30 dakika zaman ayırın ve neleri severek yaptığınızla ilgili bir liste yapın.

15) Bir yıl sonraya gittiğinizi hayal edin ve oradaki konumuzdan şu anki kendinize neler yapabileceğinizle ilgili bir mektup yazın.