İşlerin kapınıza yığılmasını sağlayacak CV nasıl olur?

CV Nasıl Hazırlanır?

- 15 August 2019


En ufak kariyer birikintisinin ardından yazılan öz geçmiş ya da başka bir deyişle "CV, en güçlü silahınızdır" desek, yanılmış sayılmayız.

Hemen her iş başvurunuzda kullanacağınız bu öz geçmiş, doğru yazıldığında etkili olabildiği gibi hatalı ya da eksik yazıldığında kariyer planlamanızı aksatacak kadar da önemli.

Peki ama doğru CV nasıl yazılır? Gelin birlikte okuyalım..

 Öncelikle CV nedir?

CV yani özgeçmiş, kişinin iş başvurularında kullandığı, eğitim ve mesleki geçmişinin doküman haline getirilmiş halidir.

 

CV’nize ne gibi bilgileri yazmalısınız?

Kişisel bilgileriniz:

Bu bölümde öncelikle, kişisel bilgileriniz yer almalı. İsminiz, doğum tarihiniz, adresiniz ve size ulaşılabilecek e-mail adresi, sizden beklenen öncelikli bilgiler arasında.

Eğitim ve nitelikleriniz:

Bu aşamada, aldığınız eğitimleri, derecelerini ve ekstra olarak eğer var ise, kurslarda aldığınız katılım belgelerini yazmalısınız.

İlgi alanları ve hobiler:

Potansiyel işverenleriniz sizin sosyal yaşamınız ve hobileriniz ile ilgili de bilgi sahibi olmak isteyecektir. Hobi ve alışkanlıkların iş hayatını tanımladığına inanıldığından, güzelce bu bölümü doldurmanın işinize yarayacağını söyleyebiliriz.

Beceriler: Özel becerileriniz, siz fark etmeseniz bile işinize doğrudan yardım edebilecek ya da yardımcı olacak ayrıntılar doğurabilir, rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayabilir. Bu nedenle bu bölümü de es geçmeyin.

Referanslar: Önceki işvereninizden bir mektup, herhangi bir öğretmeninizden bir geri bilgi akışı aldığınız takdirde bu sizin için söylenenlerin dışında, sizin eski işyerleriniz ve işverenlerinizle iletişim halinde olduğunuzu belirteceğinden, pozitif bir algı sağlayacaktır.

Gayet açıkça görüldüğü gibi, öz geçmişinizde yazacağınız en ufak ayrıntı, birçok sonuçlar doğurabiliyor. Her bölümü iyice özenle doldurmanız sadece size işlerin yığılmasını sağlamayacak, iş görüşmesine giderken yaşadığınız gerginliğin de azalmasını sağlayacaktır.

Yardımcı olabildiysek, şimdiden kolay gelsin.